Oyunculuk Eğitimi

Oyunculuk Eğitimi

  Belki profesyonel oyuncu olmak istiyorsunuz. Belki de hobi amaçlı zihin rahatlatmaya geldiniz. İkinci seçenek için gelenler bu kursta biraz zorlanabilir… keyifte alabilir. CDS (Cenk Şen Dosi Sanat) olarak arzumuz birinci seçenek , yani oyuncu olmak için buraya gelen insanlardır. Bu sürede elbet tam zamanlı bir konservatuar eğitimi beklenemez. Size bazı yerler gibi kurs sonrası hemen tamamlanmış bir “oyuncu” olmanızı vaat edemeyiz. Fakat oyunculuk alanının temellerini güçlü köklerle atmış olacağınızı rahatlıkla söyleyebiliriz.

Cenk Şen Dosi Sanat – CDS olarak oyunculuk eğitimi alanına yeni bir eğitim anlayışı getirme gayemiz var. İnternette tiyatro kursları, kamera önü oyunculuk eğitimi, oyunculuk kursu gibi birçok başlıkta eğitim bulabilirsiniz. Bir çok değişkenden dolayı oyunculuk kursları fiyatları da farklılık gösterebilir. Her kurumun kendine göre bir oyunculuk okulu ve oyunculuk eğitimi vardır. Niyetimizi oyunculuk dersleri veren meslektaşlarımızı kötülemek değil. Diğer oyunculuk okulları ile aramızda ki fark nedir onu göstermek.

Öncelikle tiyatro eğitimi, oyunculuk eğitimi gibi bir ayrım yapmıyoruz. Bize göre tiyatro eğitimi farklı kamera önü oyunculuk eğitimi farklı gibi bir ayrım yok. Tabi ki farklar ve püf noktalar kendi içlerinde vardır. Ancak oyunculuk eğitimi alan bir oyuncu kamera önünde, italyan sahne de, sokakta, ortada…vb. her alanda oynar. Tabi ki her alanın kendine göre nüansları vardır. Ancak bunu apayrı bir şeymiş kamera önü oyunculuk eğitimi ve tiyatro eğitimi gibi ayırmanın doğru olduğunu düşünmüyoruz. Bazı özel sahneler dışında dünya genelinde 5000 kişiye tiyatro oyunu sahneleyerek “büyük oynama” gibi bir şey kalmadı artık. Ortalama 250 – 600 koltuk sayılı sahnelerde zaten oyuncunun mimikleri ve jestleri gayet net gözükmekte. Oyuna özgü epik, absürd bir anlatım tarzı yoksa oynanan komediler de ve trajediler de aslında uzun yıllardır “büyük oynama” bir oyunculuk gerekmemekte. Kamera önünde de The Shining filminde olduğu gibi dar açılarda da pek ala büyük bir oyunculuk gösterilmesi istenebiliyor.

Bizim için iyi oyuncu “yönetmenin istediğini veren” oyuncudur. Verdiğimiz oyunculuk eğitimi de bu doğrultu da ilerlemektedir. Yönetmen büyük oynanmasını mı, küçük oynanmasını mı, metin de olmayan doğaçlamalar yapmasını mı, oyuncunun metin üzerine düşünmesini ve mi ister… Bunu verebilen oyuncu iyi oyuncudur.

Son yüzyıldır özellikle sinemayla beraber oyunculuk eğitimi dendiğin de, sözden çok bedene dayalı bir eğilim söz konusudur. Verdiğimiz oyunculuk dersleri içinde fiziksel tiyatro, pandomim eğitimleri de önemli bir yer kaplar. Metne soru sorarak oyuncunun çıkarım yapması için dramaturji, yaratıcılığını körükleyen doğaçlama eğitimleri de verdiğimiz oyunculuk kursu içindedir.

Ayrıca kurduğumuz oyunculuk atölyesi ile en iyi oyunculuk kursları arasında gösterilmek gibi bir hedefimiz var. Bu yüzden hem verdiğimiz oyunculuk eğitimi hem de marka değerimize çok dikkat ederek ilerlemekteyiz. Sadece oyuncu değil insanda yetiştirdiğimizin bilincinde olarak, oyuncu/oyuncu adaylarımızla birlikte sosyal sorumluluk projeleri de gerçekleştirmekteyiz.

Yazıdan da anlaşılacağı üzere samimiyet birincil önceliğimiz. Bu eğitim, oyunculukla ilgili ilk tecrübeniz mi bilmiyoruz… fakat eğer eğitimden sonra gerçekten bir şeyler katmayı başarabildiysek, bu eğitim oyunculuk eğitiminizde son olmayacak.

Ders İçeriği;

 • İletişim Becerileri
 • Beden Çalışmaları
 • Oyunculukta Gözlem
 • Sahne Doğaçlaması ve Sahnede Doğaçlama
 • Rol, Mimik
 • Fiziksel tiyatro
 • Diksiyon ve Hitabet
 • Seste karakter yaratmak
 • Fotoğraf – Sinema Kadraj bilgisi
 • Yönetmen – Set Ekibi – Oyuncu İlişkisi
 • Dramaturji
 • Film ve Oyun Analizi

Kamera Önü Çekim

Bu süre içinde 1 adet auidition çekiminiz ve fotoğraf çekiminiz olacak. Birlikte internet dizisi/youtube videosu/kısa film gibi kamera karşısında çekimlerden proje uygunluğuna bağlı olarak birini veya birden fazlasını yapıyoruz.

Etkinlik

Bu etkinlik süresince hem Cenk Şen Dosi Sanat olarak bizlerin yapacağız etkinlikler(eğitim gidişatına göre sergi/gösteri/sosyal sorumluluk) olacak. Hem de bizim katılacağımız (müze/sanat galerisi/tiyatro oyunu) etkinlikler olacak.

                Hem gidilecek etkinlikler, hem üretilecek projeler, hem verilecek ödevler…vb. birlikte geçireceğimiz süreyi en verimli şekilde kullanacağımız bir süre olacak. Sen de aramıza katıl ve oyunculukta birlikte verimli bir yol kat edelim.

Oyunculuk sınıflarımız 17 yaş ve üstü içindir.

KAYIT OLMAK İÇİN TIKLAYIN!